Kiedy warto zainwestować w dedykowane oprogramowanie dla firmy?

Oprogramowanie firmowe można podzielić na dwie kategorie – dedykowane i gotowe. Co sprawdzi się lepiej?

Znalezienie odpowiedniego oprogramowania dla firm może być dużym wyzwaniem. Dzisiaj przedsiębiorcy mają do dyspozycji różnego rodzaju programy dla firm, które dostępne są jako gotowe, ale można także wybrać oprogramowanie dedykowane, czyli przygotowywane na zamówienie.

Czym dokładnie różni się od siebie gotowe i dedykowane oprogramowanie dla firm? Kiedy warto zdecydować się na zainwestowanie w oprogramowanie dedykowane, które przygotowywane jest „na wymiar”?

Oprogramowanie gotowe – rozwiązania dostępne od ręki

Zdecydowana większość firm decyduje się na zakup oprogramowania gotowego. Takie programy dla firm są dostępne w wielu wariantach do wyboru, zarówno jako programy skupione na konkretnych aspektach prowadzenia działalności, jak i takie, które stanowią rozbudowane systemy informatyczne obejmujące wszystkie obszary jej działalności.

Gotowe oprogramowanie dla firm to szeroka gama produktów tworzonych z myślą o przedsiębiorcach. Są to programy dla firm wspierające prowadzenie działalności, automatyzujące czynności, ułatwiające kontakty z urzędami, tworzenie dokumentacji, raportów czy analiz.

Takie oprogramowanie dostarczane jest jako gotowy produkt, dlatego też nie może być on dopasowane do indywidualnych wymagań firmy, ale ze względu na wszechstronność takich rozwiązań możliwe jest spełnienie oczekiwań większości przedsiębiorców.

Najważniejsze zalety oprogramowania gotowego:

 • przystępne ceny
 • dostępne od ręki
 • łatwe wdrożenia
 • modułowa budowa
 • możliwość przetestowania

Najważniejsze wady oprogramowania gotowego:

 • brak indywidualnego dopasowania do firmy

Oprogramowanie dedykowane – tworzone „na wymiar”

Druga opcja dla firm to oprogramowanie dedykowane, które przygotowywane jest na zamówienie firmy. Wówczas dostawa oprogramowania odbywa się nieco dłużej, gdyż musi być ono dopasowane do potrzeb zamawiającego.

Takie rozwiązanie pozwala na dostosowanie funkcjonalności oprogramowania do firmy, więc unika się wtedy sytuacji, gdy gotowe rozwiązania nie spełniają całkowicie jej oczekiwań. Takie rozwiązanie polecane jest zatem dla tych firm, które mają specyficzne potrzeby i gotowe programy dla firm nie mogą spełnić ich wymogów. Wtedy takie rozwiązanie pozwala na osiągnięcie największych korzyści w porównaniu z oprogramowaniem gotowym.

Dedykowane programy dla firm mają jednak jedną zasadniczą wadę, a mianowicie jest to ich wysoka cena. Wynika ona z faktu, że takie oprogramowanie firmowe będzie wymagało większych nakładów pracy niż oprogramowanie gotowe.

Najważniejsze zalety oprogramowania dedykowanego:

 • indywidualnie dopasowane do potrzeb zamawiającego
 • modułowa budowa
 • możliwość rozbudowy na zlecenie
 • łatwe wdrożenia

Najważniejsze wady oprogramowania dedykowanego:

 • wysoki koszt
 • brak możliwości przetestowania przed zakupem
 • czas oczekiwania na dostawę oprogramowania

Zatem zarówno oprogramowanie gotowe, jak i to dedykowane może pochwalić się wieloma zaletami. Zanim firma zdecyduje się na konkretne programy, powinna zatem skonsultować się z fachowcami w tej dziedzinie, którzy będą mogli zaoferować jej pełne wsparcie.

Wówczas taka usługa pozwala na uzyskanie fachowej pomocy także dla tych firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność i poszukują dla siebie najlepszych rozwiązań.

IT Center – specjaliści w dziedzinie dostawy gotowego i dedykowanego oprogramowania

Chcesz wybrać profesjonalne oprogramowaniem dla firmy? Skorzystaj z pomocy IT Center!

Firma IT Center od lat zajmuje się dostawą oprogramowania dedykowanego oraz gotowego dla klientów biznesowych. W swojej działalności skupia się głównie na prowadzeniu obsługi klientów z sektora MŚP, czyli małych i średnich przedsiębiorstw.

IT Center zapewnia również swoim klientom dostęp do dodatkowych usług informatycznych pozwalających na uzyskanie jeszcze lepszej efektywności pracy w każdej branży.

Dokładne informacje związane z ofertą firmy w ramach dostawy oprogramowania dedykowanego można znaleźć na stronie: https://itcenter.pl/oferta/oprogramowanie-dedykowane/.