Obsługa informatyczna w firmie – własny dział czy outsourcing?

Prawidłowo działająca infrastruktura informatyczna w firmie to często postawa jej funkcjonowania. Jak można o nią zadbać?

W dzisiejszych czasach większość firm korzysta z komputerów, urządzeń mobilnych oraz z sieci po to, aby prowadzić swoją działalność. To przekłada się także na większe zapotrzebowanie na usługi informatyczne dla biznesu. Obsługa informatyczna może być wówczas prowadzona na kilka sposobów.

Firma wymagająca właściwego wsparcia w dziedzinie IT może zdecydować się na zatrudnienie własnych pracowników – wtedy obsługa informatyczna odbywa się na miejscu. Druga opcja to outsourcing, a mianowicie obsługa informatyczna prowadzona jest wtedy przez firmę zewnętrzną.

Każde z tych rozwiązań posiada swoje plusy i minusy, dlatego też przed zdecydowaniem się na konkretną opcję warto je rozważyć. Czy lepszy będzie własny dział IT, a może outsourcing usług informatycznych?

Obsługa informatyczna – własny dział IT

Własny dział IT w firmie może zapewnić jej kompleksowe wsparcie w codziennej działalności. Wówczas zatrudnieni w nim pracownicy mogą zajmować się wszystkimi czynnościami wymaganymi do prawidłowej pracy firmy.

Przykładowo, pracownicy IT mogą zajmować się serwisem sprzętu, mogą tworzyć i naprawiać sieci oraz prowadzić ich administrację, mogą dbać o bezpieczeństwo firmy, przygotowując właściwe procedury czy robiąc back-upy.

Taka obsługa informatyczna firm dostępna jest wówczas w godzinach ich otwarcia, czyli czas reakcji jest wówczas błyskawiczny. Pracownik może od razu pojawić się w miejscu, w którym pojawia się problem, a następnie go rozwiązać.

Głównym minusem takiego rozwiązania jest jego koszt, ponieważ własna opieka informatyczna będzie wymagała nie tylko zatrudnienia pracownika z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, ale także przygotowanie dla niego właściwego zaplecza. To powoduj, że na takie rozwiązanie decydują się obecnie największe firmy.

Obsługa informatyczna – outsourcing IT

Druga opcja dla firm, które poszukują optymalnego rozwiązania w dziedzinie obsługi informatycznej, to skorzystanie z outsourcingu.

Outsourcing to w tym przypadku usługi informatyczne świadczone przez firmę zewnętrzną, która sama zatrudnia pracowników z odpowiednim przygotowaniem, a także posiada niezbędne zaplecze. Pracownicy ci świadczą swoje usługi w ramach call-center, czyli są gotowi do pomocy przez telefon, ale również mogą przyjechać na miejsce, do klienta, aby tam zrealizować usługę.

Outsourcing usług informatycznych obejmuje pełną gamę prac, które wchodzą w skład opieki informatycznej w firmach. Wśród nich znajdują się między innymi:

  • zakładanie i administracja sieciami komputerowymi
  • dobór i montaż sprzętu komputerowego
  • instalacja i aktualizacja oprogramowania
  • serwis sprzętu i oprogramowania
  • backupy – kopie bezpieczeństwa
  • przygotowywanie procedur bezpieczeństwa
  • projektowanie i obsługa stron WWW
  • marketing internetowy
  • doradztwo informatyczne
  • szkolenia pracowników

Firmy, których specjalnością jest obsługa informatyczna jako outsourcing, najczęściej oferują powyższe usługi w ramach pakietów włączających konkretne rozwiązania. Pakiety te różnią się pomiędzy sobą także czasem reakcji na zgłoszenia oraz czasem ogólnej pomocy dla klienta w ciągu miesiąca.

Koszty obsługi są w tym przypadku niższe niż zatrudnienie własnego pracownika czy pracowników. Są liczone głównie na podstawie wybranego pakietu, a także liczby stanowisk komputerowych w firmie, co powoduje, że to bardziej korzystne rozwiązanie pod kątem ceny.

Głównym minusem, jakim cechuje się taka obsługa informatyczna, jest czas oczekiwania na specjalistę. Chociaż firmy działają najczęściej 24 godziny na dobę i są zawsze gotowe do podjęcia pracy, to jednak w zależności od pakietu czas dojazdu może się różnić i trwać nawet do 2-3 godzin po zgłoszeniu.

IT Center – profesjonalna obsługa informatyczna w Warszawie

Chcesz, aby obsługa informatyczna twojej firmy prowadzona była przez specjalistów w tej dziedzinie? Wybierz wsparcie firmy IT Center z miasta Warszawa, której domeną jest obsługa informatyczna firm w sektorze MŚP.

Firma IT Center prowadzi kompleksowy outsourcing usług informatycznych, a także zapewnia dostęp do szerokiej gamy innych rozwiązań, w tym między innymi nowoczesnego oprogramowania gotowego i dedykowanego.

Więcej informacji związanych z usługami firmy IT Center z Warszawy można znaleźć na jej stronie internetowej: https://itcenter.pl/.