Sprzedaż detaliczna w sklepach może być jeszcze prostsza poprzez zastosowanie odpowiedniego oprogramowania POS.
Czasy, gdy czasochłonne nabijanie towarów na kasę ręcznie minęły. Teraz sprzedawcy posiadają do dyspozycji nowoczesne oprogramowanie sprzedaży detalicznej, dzięki któremu praca jest jeszcze łatwiejsza.
Sklepy i sieci sprzedażowe coraz częściej inwestują w specjalistyczne oprogramowanie POS, które stanowi rozbudowany system sprzedaży wykorzystujący także komputery oraz urządzenia fiskalne.
Na czym dokładnie polega działanie takich systemów POS? Jakie są najważniejsze korzyści wynikające z jego wdrożenia? Jak znaleźć najlepsze systemy sprzedaży dla swojego sklepu?
Czym jest program sprzedażowy do sklepu?
Oprogramowanie biznesowe to pełna gama różnych rozwiązań wspierających prowadzenie działalności. Wśród nich znajdują się także programy sprzedażowe do sklepów. Takie programy tworzone są po to, aby sprzedaż była jeszcze prostsza, a przy tym udostępniają swoim użytkownikom szeroką gamę różnego rodzaju funkcjonalności.
Programy sprzedażowe instalowane są na stanowiskach kasowych, ale również na innych komputerach, do których może mieć dostęp kierownictwo sklepu. W przypadku kas najczęściej program sprzedażowy do sklepu umożliwia obsługę dotykową, co znacznie przyspiesza realizację sprzedaży.
Jak wspomnieliśmy już wcześniej, system sprzedaży może obejmować także urządzenia fiskalne, na przykład kasy fiskalne, drukarki fiskalne, a także inny sprzęt – wagi sklepowe, skanery kodów kreskowych, mobilne terminale POS.
W zależności od wybranego wariantu oprogramowanie sprzedażowe może posiadać określone funkcje. Mogą być one dostępne także dla wybranych użytkowników poprzez nadanie im konkretnych uprawnień.
Przykładowe funkcjonalności oprogramowania sprzedażowego:
- sprzedaż towarów
- stan kasy
- historia sprzedaży
- kontrola rozliczeń
- monitoring zysków
- przygotowywanie i wydruk etykiet
- nadawanie towarom statusów
- tworzenie kodów kreskowych
- wprowadzanie dostaw
- inwentaryzacja
- generowanie raportów
- przygotowywanie cenników
- obsługa przecen
- kontrola nad magazynem
- baza kontrahentów
- rejestracja czasu pracy
Jak widać, oprogramowanie sprzedaży detalicznej może zawierać szereg różnych funkcjonalności, dlatego też niezależnie od profilu działalności sklepu może on uzyskać kompleksowe wsparcie w realizacji codziennych czynności sprzedażowych.
Wobec tego na wdrożenie oprogramowania POS decyduje się dzisiaj coraz więcej sklepów. Są to zarówno sklepy pojedyncze, jak również sklepy tworzące sieci – wówczas program sprzedażowy do sklepu umożliwia również prowadzenie efektywnej wymiany informacji pomiędzy sklepami należącymi do danej sieci.
Główne korzyści wynikające z wdrożenia systemu sprzedaży:
- dostęp do pełnej palety funkcji upraszczających sprzedaż
- większa intuicyjność w korzystaniu z oprogramowania
- łatwiejsze przechowywanie kluczowych danych
- lepsza jakość obsługi klienta
- zmniejszenie ryzyka związanego z błędami podczas sprzedaży
- możliwość generowania kompleksowych raportów i analiz
- wsparcie w komunikacji pomiędzy użytkownikami systemu
Te wszystkie korzyści powodują, że oprogramowanie sprzedaży detalicznej, w tym także oprogramowanie POS może stać się przyszłościową inwestycją dla przedsiębiorstwa.
Jak dobrać odpowiedni system POS dla sklepu?
Aktualnie w użyciu znajduje się pełna gama programów wspierających sprzedaż detaliczną. To gotowe oprogramowanie POS, które może być wdrożone w firmie praktycznie od zaraz, na przykład Insoft, a także oprogramowanie dedykowane, które może być również dostosowane do potrzeb użytkownika.
W znalezieniu optymalnego rozwiązania pomoże firma IT Center z Warszawy, która od lat dostarcza klientom biznesowym nowoczesne oprogramowanie oraz usługi informatyczne. W jej ofercie znalazła się także pełna paleta rozwiązań skierowanych do firm prowadzących handel detaliczny.
Dokładne informacje związane z dostępnymi w firmie programami dla sprzedaży można znaleźć na stronie: https://itcenter.pl/oferta/oprogramowanie-dedykowane/system-sprzedazy-pos/.