Dobór najlepszej trasy przejazdy dla floty firmowej to nie tylko oszczędność czasu, ale także pieniędzy.
Firmy dysponujące własną flotą coraz częściej decydują się na wdrażanie specjalistycznego oprogramowania, które pozwala na jeszcze łatwiejsze zarządzanie transportem. Jedną z podstawowych funkcji takiego oprogramowania jest optymalizacja tras przejazdu, co niesie ze sobą również szereg korzyści.
Co dokładnie warto wiedzieć o optymalizacji przejazdu w firmach? Jak odbywa się optymalizacja tras przejazdu z wykorzystaniem oprogramowania komputerowego? Kto dostarcza takie rozwiązania?
Czym jest optymalizacja tras przejazdu?
Pod pojęciem takim jak „optymalizacja tras przejazdu” znajduje się czynność, która prowadzi do wyboru najlepszej trasy przejazdy dla floty. Najlepsza trasa to taka, która jest najkrótsza, najszybsza, a także najbardziej oszczędna.
Kiedyś, gdy firmy transportowe nie posiadały dostępu do komputerów, internetu oraz do odpowiedniego oprogramowania, dobór odpowiednich tras przejazdu był znacznie trudniejszy. Aktualnie optymalizacja tras przejazdu jest znacznie prostsza dzięki możliwości korzystania z internetu, GPS, a także urządzeń mobilnych umożliwiających natychmiastowy kontakt z kierowcami.
Przez optymalizację trasy firma może nie tylko szybciej dotrzeć w konkretne miejsca, ale może także zmniejszyć koszty swojej działalności. W rezultacie może ona pewniej dążyć do realizacji swoich strategicznych celów.
Aby optymalizacja tras przejazdu była jeszcze prostsza, wykorzystuje się specjalistyczne oprogramowanie. Oprogramowanie to tworzy rozbudowaną sieć i można korzystać z niego zarówno na urządzeniach stacjonarnych, laptopach, jak również na urządzeniach mobilnych – na smartfonach, tabletach.
Wobec tego oprogramowanie to umożliwia nie tylko dobór najlepszych tras na podstawie najbardziej aktualnych informacji, ale także pozwala na lokalizację kierowcy oraz na komunikację z nim.
Przy optymalizacji trasy przejazdu program bierze pod uwagę:
- możliwości floty pod kątem jej ładowności oraz liczby pojazdów
- gabaryty oraz liczbę ładunków
- czas pracy kierowcy
- czas rozładunku i załadunku towarów
- godziny odbioru towarów
- ograniczenia w transporcie drogowym
- koszty transportu
Wszystkie te czynniki są dokładnie analizowane przez oprogramowanie, które następnie wskazuje, jakie są najlepsze trasy dostawy ładunków. Co więcej, optymalizacja tras przejazdu odbywa się w czasie rzeczywistym, dlatego też w razie wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń, na przykład wypadków, program może także zasugerować zmianę trasy na lepszą.
Oczywiście, oprogramowanie wspomagające zarządzanie transportem, które określane jest skrótowo jako TMS (Transportation Management System), może zaoferować także dostęp do pełnej palety innych funkcji. Pozwala na prowadzenie monitoringu zleceń, zarządzanie nimi, rozliczanie kosztów, przygotowywanie zestawień i korzystanie z innych funkcjonalności.
Główne korzyści wynikające z wdrożenia oprogramowania wspierającego zarządzanie transportem:
- skrócenie długości oraz czasu pokonywania realizowanych tras
- zmniejszenie kosztów związanych z dojazdami oraz utrzymaniem pojazdów
- możliwość planowania przyszłościowego oraz szybka reakcja na zmiany
- dokładne analizy dostępnych danych
- aktywny monitoring pozycji pojazdów przez GPS
- łatwiejsza kontrola nad flotą
- zapobieganie nadużyciom, na przykład użyciu firmowej floty do celów prywatnych
- zwiększenie jakości realizowanych zleceń
W związku z tym dobre oprogramowanie wspomagające przygotowywanie tras przejazdu niesie ze sobą szereg korzyści. To przyszłościowa inwestycja dla firmy prowadzącej usługi transportowe, ale również posiadającej mobilnych pracowników.
Jak wybrać najlepsze oprogramowanie do optymalizacji tras przejazdu?
Aktualnie przedsiębiorcy posiadają do dyspozycji szereg programów wspierających transport, a także umożliwiających optymalizację tras przejazdu. Wśród nich dostępny jest także program SOTIPM – System Obsługi Transportu i Pracowników Mobilnych.
System Obsługi Transportu i Pracowników Mobilnych to nowoczesne oprogramowanie posiadające szereg funkcji umożliwiających łatwiejsze prowadzenie transportu. Polecane jest w celu prowadzenia łatwiejszej kontroli pracy kierowców, kurierów, handlowców, serwisantów czy też ankieterów.
Dokładne informacje o prezentowanym programie oraz jego funkcji optymalizacji tras przejazdu znaleźć można na stronie: https://sotipm.pl/optymalizacja-tras-przejazdu/.