Oprogramowanie komputerowe dla firmy – jak wybrać to najlepsze?

Firmy posiadają obecnie do dyspozycji pełną gamę programów, które wspierają ich działalność. Na co warto się zdecydować?

Bez korzystania ze specjalistycznego oprogramowania wiele firm musiałoby przeznaczyć na realizację codziennych obowiązków znacznie więcej czasu. Przez zastosowanie nowoczesnego oprogramowania firmowego prowadzenie firmy może być jeszcze łatwiejsze!

Aktualnie przedsiębiorcy posiadają do dyspozycji pełną paletę oprogramowania. Są to zarówno programy o uniwersalnym zastosowaniu, na przykład pakiety biurowe, jak również programy skupione na konkretnych branżach czy obszarach działalności firmy, na przykład oprogramowanie do zarządzania transportem czy oprogramowanie księgowe.

Dobór odpowiednich programów dla firmy może nastręczać zatem sporo trudności, gdy przedsiębiorca nie wie, jakie są jego potrzeby w tym względzie. Jak zatem dobrać najlepsze rozwiązania informatyczne w biznesie?

Jaki program będzie odpowiedni dla mojej firmy?

To pytanie przedsiębiorcy zadają sobie bardzo często, ale odpowiedź w tym przypadku nie jest jednoznaczna. Wynika to z faktu, że każde przedsiębiorstwo posiada inne wymagania w stosunku do oprogramowania, a tym samym spełnienie ich może wymagać zastosowania innych rozwiązań informatycznych.

Firma może zarówno zdecydować się na oprogramowanie skupione wyłącznie na jej działalności, jak również może wybrać bardziej złożone, w tym także modułowe systemy informatyczne obejmujące także inne obszary.

Przykładowe programy dla firm:

  • programy biurowe, w tym edytory tekstów, arkusze kalkulacyjne, bazy danych
  • programy księgowe i rachunkowe
  • CRM – oprogramowanie wspierające zarządzanie relacjami z klientami
  • PRM – oprogramowanie do zarządzania relacjami z partnerami
  • SCM – oprogramowanie do zarządzania łańcuchem dostaw
  • TMS – oprogramowanie do zarządzania transportem
  • MRP – oprogramowanie do planowania zapotrzebowania materiałowego
  • ERP – oprogramowanie zarządzające wieloma zasobami firmy

Jak widać, przedsiębiorcy posiadają do dyspozycji wiele różnych rodzajów programów, przy czym te wymienione powyżej to jeszcze nie wszystkie propozycje dla biznesu.

Kluczem do zadowolenia jest zatem wybranie takiego oprogramowania, które rzeczywiście będzie w stanie odpowiedzieć na wymagania danej firmy, a tym samym zapewnić jej właściwe wsparcie w realizacji codziennych zadań.

Oprogramowanie dla firmy – gotowe czy dedykowane?

Przedsiębiorcy poszukujący dla siebie odpowiednich programów mogą zarówno zdecydować się na gotowe rozwiązania dostarczane przez producentów, jak również mogą zlecić przygotowanie programów na zamówienie, czyli tak zwanego oprogramowania dedykowanego.

Pierwsza z wymienionych opcji cieszy się największym zainteresowaniem z kilku względów. Przede wszystkim takie oprogramowanie ma przystępne ceny, dlatego też jego wdrożenie nie jest kosztowne. Także jest to oprogramowanie, które najczęściej posiada już użytkowników, dzięki czemu możemy sprawdzić opinie na jego temat. Także takie programy mogą oferować szeroką gamę funkcjonalności z opcją ich rozszerzenia poprzez swoją modułową budowę.

Dedykowane oprogramowanie to oprogramowanie tworzone specjalnie dla klienta, dzięki czemu uwzględnia również jego indywidualne wymagania. Takie programy są lepiej dopasowane do specyfiki pracy danej firmy, lecz są bardziej kosztowne. Na takie rozwiązanie decydują się głównie najwięksi gracze na rynku.

Szukasz dobrych programów firmowych? Skonsultuj się z fachowcami!

Chcesz wybrać dla swojej firmy dobry program odpowiadający jej wymogom? W takim przypadku warto skonsultować się ze specjalistami w takiej dziedzinie!

Kompleksowe wsparcie dla małych i średnich firm w Warszawie oferuje IT Center. To właśnie tutaj przedsiębiorcy mogą liczyć na pełną pomoc w doborze najlepszego oprogramowania biznesowego spełniającego ich wymogi.

Firma IT Center od lat zajmuje się obsługą firm w stolicy, dostarczając im gotowe i dedykowane oprogramowanie, a także świadcząc usługi informatyczne. Wraz z jej wsparciem prowadzenie firmy jest jeszcze łatwiejsze!